Kik lehetnek szervezetünk tagjai?

A SINA HBVME hatályos alapszabályának megfelelően:

Az Egyesületnek rendes, tiszteletbeli és pártoló tagjai lehetnek.

  1. Az Egyesület rendes tagjai: /megjegyzés: SINOSZ tagsági igazolvánnyal rendelkeznek/

9.1./ Az Egyesület rendes tagja lehet minden olyan siket vagy nagyothalló természetes személy, aki, az Európai Unió tagállamaiban állampolgársággal rendelkezik, vagy harmadik ország állampolgára, de életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik, és ezt megfelelő okirattal igazolja, vagy érvényes magyarországi lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, és jelen Alapszabályban foglaltakat magára nézve kötelezőnek elfogadja és az Alapszabály 9.1.1., vagy 9.1.2., vagy 9.1.3., avagy 9.1.4. pontjaiba foglalt feltételeknek megfelel:

9.1.1. / 12. életévét betöltötte és hallásveszteségének átlaga az 500, 1000 és 2000 Hz frekvenciákon a jobban halló fülön a 40 dB-t meghaladja vagy a rosszabbul halló fülön az átlag eléri a 80 decibelt. Ennek igazolására egy évnél nem régebbi, Magyarországon kiadott, audiológus szakorvos által aláírt, az ellátó-hely olvasható bélyegzőjével és olvasható orvosi körbélyegzőjével ellátott eredeti audiogram alkalmas, amelyen legalább az alábbi adatok szerepelnek:

  • vizsgált személy neve, születési ideje
  • a vizsgálat dátuma
  • audiometer típusa, száma
  • a vizsgálatot végző audiológus aláírása
  • hangvillával történő vizsgálat (Weber és Rinné vizsgálatok) eredményei
  • Lég- és csontevezetés vizsgálatok eredményei
  • Kellemetlenségi küszöb vizsgálat eredménye
  • Beszédhallás vizsgálat (szó- és számpróba) eredménye
  • Stapedius reflex vizsgálat
  • 1.2./ Halássérülésre tekintettel fogyatékossági támogatásban részesül. Ennek igazolására a hallássérülésre tekintettel kiadott fogyatékossági támogatást megállapító olyan jogerős eredeti határozat alkalmas, melyből a tagfelvételt kérő személy személyazonosításhoz minimálisan szükséges adatai megállapíthatók. Amennyiben a fogyatékossági támogatást megállapító határozatban nincs pontosan meghatározva, hogy azt hallásállapotára tekintettel állapították meg, a határozat mellett be kell mutatni azt a szakértői véleményt vagy hivatalos iratot, amelyre tekintettel a fogyatékossági támogatást megállapították.
  • 1.3./ Gyermek, aki 18. életévét még nem töltötte be, és e gyermek után, a gyermek hallássérülése miatt magasabb összegű családi pótlék került megállapításra. A tagfelvételi kérelemhez a gyermek után a magasabb összegű családi pótlékot megállapító határozat eredeti példányát, vagy ennek hiteles másolatát kell bemutatni, melyből a tagfelvételkor az Egyesület ügyintézője által aláírt másolat készül. Amennyiben a magasabb összegű családi pótlékot megállapító határozatban nincs pontosan meghatározva, hogy azt a gyermek halásállapotára tekintettel állapították meg, a határozat mellett be kell mutatni azt a szakértői véleményt vagy hivatalos iratot, amelyre tekintettel a magasabb összegű családi pótlékot megállapították. Amennyiben a gyermek a 18. életévét betöltötte, úgy a 18. éves koráig a magasabb összegű családi pótlékra tekintettel létrejött tagsági viszonya fennmaradásához 18. éves koráig nem szükséges további igazolást bemutatnia, azonban 18. életéve betöltésével az Alapszabály 9.1.1. pontjában jelölt feltételeknek kell megfelelnie, e feltételek fennállását a 18. év elérése után igazolni kell.

9.1.4./ Az a siket vagy nagyothalló személy, aki korábban tag volt, azonban a tagdíjbefizetés elmulasztása miatt megszűnt a tagsági jogviszonya, a kizárási határidő lejártát követően 5 éven belül – régi tagsági igazolványának, vagy más fényképes igazolványának bemutatásával – írásban, személyesen kérheti tagsági jogviszonyának helyreállítását egy évnél nem régebbi audiogram, fogyatékossági támogatásról, vagy magasabb összegű családi pótlékról szóló határozat bemutatása nélkül is, – amennyiben az adott évi, és az elmaradt éves tagdíjakat visszamenőleg, egy összegben befizeti az Egyesület részére. A jelen pontban leírt esetben a jelen Alapszabály 9.3./ pontját nem kell alkalmazni, a jelen pontban jelölt írásos kérelem benyújtásával és a jelen pontban írt befizetés megtörténtével a tagsági jogviszony automatikusan helyreáll.

A 18. életévüket be nem töltött személyek belépési szándéknyilatkozatukat törvényes képviselőjük útján tehetik meg.

9.2./ Az Alapszabály 9.1./ pontjában írt feltételek mellett sem lehet az egyesület rendes tagja az, akit az Egyesület tagsági igazolványával való visszaélés, vagy az Egyesület tagsági igazolvány hamisítása miatt, vagy az Egyesület sérelmére elkövetett bűncselekmény miatt büntető eljárásban jogerősen elítélt a bíróság, a jogerős bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 5 évig.

9.3./ A rendes tagsági jogviszony az Elnökség egyszerű többségű döntésével jön létre, miután a rendes tagsági viszony létesítését önként kérő természetes személy az Egyesület Elnökéhez írásbeli belépő nyilatkozatát eljuttatta.

9.4./ Az Elnökség a soron következő ülésén dönt a felvételről, vagy a kérelem elutasításáról. Erről a jelentkezőt értesíti. Az Egyesület Elnökségének tagfelvételi határozatát az Országos Elnökség alá tartozó, 3 tagú Tagfelvételi és Hallásállapot Ellenőrző Bizottság nyílt szavazással hozott, egyszerű szótöbbségű határozatával jóváhagyja, mely jóváhagyással, a jóváhagyás napján a tagfelvételi határozat jogerőssé válik és a tagsági viszony létrejön. Az Egyesület Elnökségének vagy a Tagfelvételi és Hallásállapot Ellenőrző Bizottság elutasító döntését, annak meghozatalát követő 15 napon belül, írásba foglaltan, igazolt módon kell megküldeni a kérelmező számára. A döntéssel szemben 8 napon belüli írásbeli panasszal lehet fordulni az Országos Elnökséghez. Nem lehet elutasítani a felvételi kérelmet, ha a jelentkező megfelel a 2. a) pontban foglalt követelményeknek.

9.5./ A rendes tag rendes tagsági igazolvánnyal rendelkezik, melyet minden évben érvényesíteni kell a tagdíj befizetése után. A 14. életévét be nem töltött személyes arcképes „kölyökklub” tagsági igazolvánnyal rendelkezik, melyet 14. életéve betöltése után arcképes rendes tagsági igazolványra cserélhet.

A tag az Egyesülettől átigazolását kérheti másik helyi szervezethez.

  1. Az Egyesület tiszteletbeli tagjai:
  2. a) Az Egyesület tiszteletbeli tagjai lehetnek azok a természetes személyek, akik az Egyesület célkiűzéseit elfogadják és azok megvalósítását tevékenységükkel támo-gatni kívánják vagy az élet bármely más területén tevékenységükkel olyan ered-ményt értek el, melyek alapján az Elnökség javaslata alapján a Közgyűlés a tagsá-got elfogadja.
  3. b) A tiszteletbeli tag tiszteletbeli tagsági igazolvánnyal rendelkezik, azonban a tagdíj befizetése alól mentesül, mely tényt a tagsági igazolványban fel kell tüntetni.
  4. c) Tiszteletbeli taggá választásra az Egyesület bármely tagja javaslatot tehet az Elnökség számára. Az Elnökség a javaslatot – álláspontját is megjelölve (támogatja / nem támogatja) – a következő Közgyűlés elé terjeszti.
  5. d) A Közgyűlés által tiszteletbeli tagságra megválasztott személy elfogadó nyilatkoza-tával válik az Egyesület tiszteletbeli tagjává. A tiszteletbeli tag az Egyesület céljai-nak elérését szolgáló tevékenységben nem köteles részt venni.
  6. e) A tiszteletbeli tag az Egyesület szerveibe nem választható, azok döntés-hozatalában csak tanácskozási joggal vehet részt.
  7. Az egyesület pártoló tagjai
  8. a) Az egyesület pártoló tagja lehet az a nagykorú büntetlen előéletű természetes személy, vagy jogi személy, aki (vagy amely) az egyesület tevékenységében csak vagyoni hozzájárulással kíván részt venni. A pártoló tag tagsági viszonya a belépési kérelem Elnökséghez történő benyújtásával keletkezik, melynek tárgyában az Elnökség dönt, a kérelem kézhezvételétől számított tizenöt napon belül. A döntésről az Elnökség a kérelmezőt írásban értesíti. A döntés ellen fellebbezésnek helye nincs.
  9. b) A pártoló tag jogosult az egyesület közgyűlésén tanácskozási joggal részt venni, a közgyűlési napirendi pontok vonatkozásában véleménynyilvánítási és észrevételezési joga van. Jogosult továbbá a közgyűléstől felvilágosítást kérni. Szavazati joggal nem rendelkezik, valamint vezető tisztségviselővé nem választható.
  10. c) A pártoló tag köteles az egyesület részére vagyoni hozzájárulást teljesíteni, az alapszabály és a közgyűlés határozatait betartani. Nem veszélyeztetheti az egyesület céljainak megvalósítását és az egyesület tevékenységét. Egyesület pártoló tagja köteles az egyesület alapszabályának pártoló tagokra vonatkozó rendelkezéseit betartani.
  11. d) A pártoló tag tagsági viszonyának megszűnésére az alapszabály III.19. a), b), c), e), f) pontjaiban foglaltak megfelelően alkalmazandók.